I Can’t Decide If It Was Cheap Or Not

My wife and I tried a new ramen restaurant in Denver called Tengu the other day. It was pretty decent. The noodles in my ramen were a bit stuck together, but they were fully cooked (just a bit clumped) and still tasty. It was only the third day they were open, so it’s understandable they might still be getting their act down all the way. The big thing that occurred to me was that I couldn’t decide if it was really cheap or not.

After all, my bowl of ramen was only $10. For Denver, that’s pretty cheap. However, then I thought about how I used to buy an entire case of Ramen for about $20. That made it seem not so cheap.

Seriously, I used to live on a case of ramen, a sack of potatoes, and a case of Mountain Dew for an entire month. Sometimes a sack of black eyed peas as well. Under $50 a month.

So was it cheap or not? I suppose for a restaurant $10 a bowl ramen is still pretty cheap. It’s simply hard to think that way given how cheap dry ramen packets are by the case.

Advertisements

About David S. Atkinson

David S. Atkinson enjoys typing about himself in the third person, although he does not generally enjoy speaking in such a fashion. However, he is concerned about the Kierkegaard quote "Once you label me you negate me." He worries that if he attempts to define himself he will, in fact, nullify his existence...
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s